Perfplåt 600x450x1,4 mm Pureline
275kr
Exkl. moms
Finns i lager
Perforerad bakplåt för professionella användare. Plåtens höga värmeledningsförmåga ger ett perfekt bakresultat. Den PFAS-fria nonstickbeläggningen Bakers Pureline ger utmärkt släppeffekt på alla typer av bröd och bakverk.
Perforeringen ger optimal distribution och fördelning av ånga och värme i ugnen.
| Plåtmått | 600 x 450 mm |
| Material | 1,4 mm aluminium |
| Profil | Bockad kortsida, sickad långsida |
| Ytbehandling | Bakers Pureline (keramisk PFAS-fri nonstick) |
| Produktkategori | Pureline |
| Varumärke | Bakers |
| Temperaturområde | -40° - 260° C (intermittent 300°C) |
| Skötselråd |
Tål maskindisk med diskmedel avsett för aluminiumgods. Regelbunden maskindisk kan dock påverka ytbeläggningens livslängd. Skall rengöras före första användning med milt rengöringsmedel, t ex handdiskmedel. |
| Ursprungsland | Sverige |
| Dokument | Livsmedelsintyg/Declaration of Compliance |
Artikelnr: 20537
Perfplåt 600x450x1,4 mm Pureline är en modern perforerad bakplåt utvecklad för professionella bagare och konditorer som söker hög prestanda och hållbar kvalitet i det dagliga arbetet. Plåten är försedd med Bakers PFAS-fria Pureline-beläggning som ger mycket goda non-stick-egenskaper och gör bakningen både smidigare och mer effektiv.
Den perforerade ytan säkerställer optimal luft- och ångcirkulation i ugnen vilket ger jämn gräddning och ett perfekt resultat med krispig skorpa och fin botten. Perfplåten lämpar sig särskilt väl för bröd, baguetter, croissanter och andra bakverk där ett professionellt slutresultat är viktigt.
Pureline-beläggningen minskar behovet av fett och gör rengöringen enklare efter användning. Den robusta aluminiumkonstruktionen med hög värmeledningsförmåga bidrar till energieffektiv bakning och jämna resultat även vid höga temperaturer och intensiv användning.
Perfekt för bagerier, restauranger och storkök som söker en hållbar och professionell lösning för daglig produktion.