Formset 600x450 mm Röd Silikon 6 helpress.form, 2,9 lit
1 141kr
Exkl. moms
Finns i lager
Formset med 6 pressade 2,9 liters formar. Formarna är silikonbelagda för optimal släppförmåga. I de flesta fall behövs ingen smörjning, men om brödet har en tendens att fastna så kan formarna smörjas efter behov.
| Material | Aluminium |
| Plåtmått | 600x450 mm |
| Formmått | 290 x 120 x h85 mm |
| Volym | 6 x 2,9 l |
| Ytbeläggning | Röd silikon |
| Produktkategori | FSS - Silikonbelagda formset |
| Varumärke | Bakers |
| Temperaturområde | - 40 - 230°C (intermittent 260°C) |
| Skötselråd |
Tål ej maskindisk. Skall rengöras före första användning med milt rengöringsmedel, t ex handdiskmedel. |
| Ursprungsland | Sverige |
| Dokument | Livsmedelsintyg/Declaration of Compliance |
Artikelnr: 10514
Säkra betalningar
Leverans 1–3 dagar
Brett sortiment
| DoC datum | 2023-12-01 00:00 |