Baguetteplåt 600x450 5R obeh
315kr
Exkl. moms
Finns i lager
Baguetteplåt för professionella användare. Plåtens höga värmeledningsförmåga ger ett perfekt bakresultat. Plåtens profil hjälper baguetterna till rätt form och höjd.
Perforeringen ger optimal distribution och fördelning av ånga och värme i ugnen.
| Plåtmått | 600 x 450 mm |
| Material | 1,4 mm aluminium |
| Profil | 5 rännor, 70 x 28 mm |
| Ytbehandling | Obehandlad |
| Produktkategori | PO - obehandlad bakplåt av aluminium |
| Varumärke | Bakers |
| Temperaturområde | -40° - 230° C (intermittent 260°C) |
| Skötselråd |
Vid maskindisk får endast diskmedel avsett för aluminiumgods användas. Skall rengöras före första användning med milt rengöringsmedel, t ex handdiskmedel. |
| Ursprungsland | Sverige |
| Dokument | Livsmedelsintyg/Declaration of Compliance |
Artikelnr: 10540-1
Professionell baguetteplåt för jämn brödbakning
Baguetteplåt 600x450 mm med 5 rännor i obehandlat utförande är utvecklad för professionella bagerier och bake-off-verksamheter som vill skapa baguetter med jämn form och professionell kvalitet.
Rännorna hjälper degen att behålla rätt struktur under både jäsning och gräddning.
Obehandlad yta för naturliga bakegenskaper
Den obehandlade ytan uppskattas av professionella bagare som vill ha slitstarka plåtar med naturliga bakegenskaper.
Plåten är utvecklad för intensiv användning i professionella miljöer.
Passar flera typer av brödproduktion
Baguetteplåten lämpar sig för:
- Baguetter och pain riche
- Bake-off
- Professionellt bageri
- Hantverksbakning
- Matbröd och specialbröd
Ett hållbart hjälpmedel för modern bakproduktion.